Înscrierea în învățământul primar 2013

[tab] [tab_item title=”Descriere școală”] Liceul Teoretic German „Friedrich Schiller” din Oradea își centrează activitatea pe oferirea de oportuntăți egale tuturor copiiior, pe înţelegerea complexităţii fiecărei vârste şi pe convingerea că educaţia este crucială pentru dezvoltarea şi îndrumarea lor spre statutul de tineri activi şi împliniţi ai lumii în care trăim. Clădirea principală a insituției este localizată pe strada William Shakespeare, nr.22 unde iși desfășoara activitatea ciclul gimnazial și liceal, în timp ce activitatea ciclului primar se desfășoară în clădirea din Piața Cazărmii, nr. 2-7. Datele de contact:  Telefon 0359.439711, 0259431960 Email   lit_german_bh@yahoo.com Liceul nostru  va fi recunoscut pe plan naţional şi internaţional pentru: • oferirea unei educaţii alese, complete şi consecvente pe parcursul întregii rute educaţionale preuniversitare, având în permanenţă în centrul ei copilul, nevoile şi aspiraţiile lui în contextul exigenţelor academice ale unei societăţi internaţionale; • specificul multicultural al şcolii; • valorificarea și integrarea tuturor copiilor; • o puternică motivaţie, angajare şi atitudini profesionale din partea corpului profesoral, cu rezultate de excepţie în educarea completă a elevilor săi; • mobilitatea educaţională prin pregătirea oferită în vederea continuării studiilor în străinătate. [/tab_item] [tab_item title=”Circumscripția școlară”]Străzile arondate Liceului Teoretic German “Friedrich Schiller” sunt:

 • Decebal nr. 20-60 si nr. 17-43
 • Strada Sf. Apostol Andrei nr. 24-60
 • Strada Sovata nr. 1-31 și nr. 2-32
 • Strada Tudor Vladimirescu  nr. 39-77 și nr.50-80
 • Strada Călărașilor, Retezatului, Satelitului, Constructorilor, Piața Cazărmii,
 • Strada William Shakespeare, C-tin Brâncoveanu, Poieniței, Neculuță, Comarnicului
 • Strada Principatelor Unite, Splaiul Crișanei, Crișului, P. Ispirescu, Șt. O. Iosif, T Blajovici
 • Strada Roșiorilor nr 1-13(nr. impare) și 2-10(nr. pare),  Simion Ștefan

[/tab_item] [tab_item title=”Metodologie și calendar”]Pentru detalii legate de metodologia și calendarul inscrierii în învățământul primar 2013 dați click aici[/tab_item] [tab_item title=”Informații pentru părinți”] [accordion] [acc_item title=”Informații legate de înscriere”]În anul școlar 2013-2014 oferta educațională a Liceului Teoretic German Friedrich Schiller pentru ciclul primar cuprinde:

Ciclul Primar

Secția Germană

Secția Română

Clasa 0 2 clase Clasa 0 1 clasă
Clasa I 2 clase Clasa I 1 clasă

[/acc_item] [acc_item title=”Informații pentru părinți oferite de către Inspectoratul Școlat Județean”]Pentru a vizualiza informatiile legate de înscrierea în învățământul primar 2013 postate pe site-ul Inspectoratului  Școlar Județean Bihor dați un click aici[/acc_item] [acc_item title=”Informații pentru părinți de pe pagina oficială a Ministerului Educației Naționale”]Alte informații importante pentru părinți pot fi vizualizate accesând următorul link[/acc_item] [/accordion] [/tab_item] [tab_item title=”Criterii specifice”] Criteriile specifice pentru înscrierea în învăţământul primar pentru anul şcolar 2013-2014: [list type=”bullet”]

 • Familie monoparentală;
 • Cazuri sociale, pentru copiii care frecventează centre de zi, fiind în grija părinţilor ;
 • Continuitate în educaţie, pentru copiii care sunt înscrişi la grădiniţa arondată;
 • Apropiere de locul de muncă al părinţilor:
 • Copiii angajaţilor;

[/list] [/tab_item] [/tab]   [divider scroll_text=”Data ultimei actualizări: 18.03.2013 08:30″] Galerie foto [gdl_gallery title=”Galerie Scoala Primara” width=”80″ height=”60″ ]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,231 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>