Sosirea partenerilor din Tharandt în Oradea

La o lună de la începerea anului școlar 2015-2016 a venit vremea Liceului Teoretic German Friedrich Schiller Oradea să fie gazda elevilor de la Evanghelisches Gymnasiun Tharandt, Germania, a doua mare activitate cuprinsă în parteneriatul școlar.

Prima activitate s-a desfășurat în aprilie când elevii orădeni au fost oaspeții școlii din Tharandt unde au petrecut o săptămână plină de activități interesante.

După o călătorie lungă cu trenul, apoi cu microbusul, aproape de miezul nopții grupul din Tharandt a ajuns în Oradea unde a fost așteptat cu drag de elevii Liceului German Friedrich Schiller Oradea  și familiile acestora.

Elevii au fost preluați de familiile gazdă, urmând ca ziua de duminică să o dedice activităților în familie.