Excursie in Italia

In prima vacanta a acestui an scolar, cea de la finalul lunii octombrie, elevii scolii noastre s-au bucurat de o noua excursie , prin care si-au imbogatit cultura generala, s-au cunoscut mai bine unii pe altii si s-au bucurat de fiecare moment petrecut impreuna.

Prima oprire a fost in Ljubljana, capitala Sloveniei, un oras mic, dar incantator. Dupa ce am vizitat Piata Republicii am urcat sus la cetate, de unde am putut admira o priveliste minunata. Simbolul orasului este dragonul, iar Podul Dragonilor este cel mai faimos pod din oras, impodobit cu dragoni.

Castelul Miramare, din apropierea orasului Trieste, aflat pe malul Marii Adriatice , intr-un golf de o frumusete rapitoare,a fost urmatorul obiectiv vizitat . Miramare este unul dintre puţinele castele care şi-au păstrat spiritul romantic.

Ne-am cazat in Lido di Jesolo, pe malul marii. Chiar daca eram in octombrie si soarele s-a aratat mai greu, marea ne-a incantat cu frumusetea ei indiferent de anotimp.

Parcul de distractii situat pe malul lacului Garda, GARDALAND, a fost atractia acestei excursii. In cel mai apreciat parc de distractii din Italia elevii au avut parte de multe aventuri si adrenalina.

Excursia noastra in Italia a continuat in fascinanta Venetie, oras care iti da sentimentul ca ai calatorit in timp, cu cateva secole in urma, atunci cand cavalerii si doamnele din inalta societate animau un oras elegant si mandru, cu intrigile si povestile lor de dragoste.

Ne-am bucurat de fiecare amintire creata impreuna in aceasta excursie si ne-am intors acasa plini de recunostita parintilor care ne-au rasfatat inca o data cu o excursie de neuitat.