Ziua Limbii Germane

Ziua Limbii Germane, cunoscută şi drept "Tag der deutschen Sprache este sărbătorită an de an de către elevii și profesorii școlii nostre. Aceasta sărbătoare ne oferă o oportunitate de a aprecia limba şi cultura acestei ţări europene și ne face mândri ca facem parte din familia celor aproximativ 95 milioane de persoane pentru care limba germană este prima limbă.

Prin intermediul unui mic dejun atent pregatit după rețete nemtești elevii și profesorii școlii noastre si-au delectat papilele gustative, au povestit și s-au minunat de diversitatea preparatelor nemțești.

Sub indrumarea domnului profesor de Limba Germană maternă Piskorki Pascal, profesor venit din Germania si a profesorilor diriginți fiecare clasă a pregătit produse delicioase, fiecare produs fiind insotit de o descriere a reteței si a originii sale. Mesele intinse pe holurile școlii au atras privirile curioase, dar si burticile înfometate ale elevilor.

A fost cel mai gustos mic dejun organizat la școală.